Strikkeopskrift Sweater “Vængjatök” – Strikkes i “Lettlopi” 100% ren islandsk uld.
Islandsk sweater “Vængjatök” har et helt fntastisk flot mønster. Denne lækre og flotte sweater er strikket mest populære islandske garn Lettlopi. Strik en virkelig skøn sweater til de kolde dage. Designeren Védís Jónsdóttir beskriver designet som “Vingeslag – Lyse nætter, fjorden og fjeldene føles lette. Min kæreste kommer klædt i blide mosgrønne farver. Nu er han ved at blive grå, men mit hjerte begynder stadig at slå.”

Rundpind nr 3½ og 4½, 40 og 80 cm og Strømpepinde nr 3½ og 4½
Strikkefasthed
18 masker og 24 pinde glatstrik på pind nr 4½ = 10 x 10 cm.
Strikkemetode
Kroppen og ærmerne er strikket rundt. Ved ærmegabet er maskerne fra ærmerne og kroppen samlet på en pind, og bærestykket strikkes rundt i et stykke resten af sweateren. Omgangene begynder i venstre side af kroppen og på bærestykket i overgangen mellem ryggen og venstre ærme.
Opskrift pr. mail straks og/eller printet sammen med garn.
Opskriften sendes straks pr mail. Selv om vi kan tilbyde det helt rigtige og skønne Islandske uldgarn “Letttlopi”, til en virkelig god pris, langt under vejledende priser, har vi ingen krav om at garnet købes sammen med opskriften.
Der sendes link til Download af opskriften, straks ordren er gennemført. Åben linket og gem opskriften. (Linket kan åbnes 3 gange). Køber du garn sammen med opskriften tilbyder vi gerne at medsende en printet version af opskriften. Angiv blot i kommentarfeltet at du ønsker dette, så pakker vi strikkeopskriften sammen med garnet og sender til dig. Vi tilbyder altid det lækre Islandske uldgarn til en pris der er langt under vejledende, så du er sikker på at gøre en god handel.
Design: Védís Jónsdóttir
Strikkeopskrift sælges på NemHjem.dk efter aftale med rettighedshaveren Lopidesign.is – køb strikkeopskrifter, garn og tilbehør til gode priser på NemHjem.dk Dansk Familiedrevet webshop.










Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.