StrikkeKit Sweater “Ýlir” – Garn og opskrift. Størrelse 2XL-3XL
StrikkeKit til “Ýlir” er en virkelig skøn islandsk sweater med åbning foran i kraven. Den strikkes i det kraftige Islandske uldgarn Alafosslopi, hvilket giver er virkeligt lækker strikketøj og en skøn varm sweater, med alle de gode egenskaber man har fra ægte rent uldgarn. Den skønne sweater har undertitlen “Ýlir, som betyder den anden vintermåned ifølge den gamle islandske kalender knap jakken”
Når du køber strikkekit på NemHjem, opnår du altid en ekstra besparelse, på de i forvejen lave priser. Du kan altid selv vælge andre garnfarver til dit strikkekit uden merpris.

Pinde og materialer
Rundpind nr 6: 40 og 80 cm
Rundpind nr 4½: 40 cm og 80 cm
Strømpepinde nr 4 ½ og 6
4 tryklåse
Strikkefasthed
ÁlafossLopi: 13 m og 18 omg glatstrik på pind nr 6 = 10 x 10 cm.
Strikkemetode
Ved ærmegabet er maskerne fra kroppen og ærmerne samlet på en pind og bærestykket er strikket rundt. Omg. begynder i venstre side af kroppen og på bærestykket i overgangen mellem ryggen og venstre ærme indtil slidsen, hvor omg. begynder midt på forstykket mellem vr maskerne. Slidsen er klippet op efter der er syet stikninger.
Opskrift printet sammen med garnet og pr mail straks.
Vi pakker en printet version af opskriften sammen med garnet og sender den straks pr mail. Der sendes link til Download af opskriften, straks ordren er gennemført. Åben linket og gem opskriften. (Linket kan åbnes 3 gange). Køber du garn sammen med opskriften, tilbyder vi gerne at medsende en printet version af opskriften. Angiv blot i kommentarfeltet at du ønsker dette, så pakker vi strikkeopskriften sammen med garnet og sender til dig. Vi tilbyder altid det lækre Islandske uldgarn til en pris, der er langt under vejledende, så du er sikker på at gøre en god handel.










Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.