Blå Hyacint med skøn duft.
Super smuk blå hyacint – Helt klassisk med masser af flotte blomster og mørkegrønne flotte blade. Delft Blue har en smuk blå farve.
Prøv at plante Hyacinter i en gruppe ude i bedet, og du vil opleve det smukke blomsterhav til foråret. Plantes hyacinterne i drivhus vil de blomstre tidligere. Men i haven kommer de gerne igen år efter år. Ønsker du et mix af forskellige farver kan du her finde: Hyacintløg mix
Blomstrer i April og bliver 25-40 cm høj
Løg størrelse 15/16
Hyacintløg plantes i ca. 10-15 cm dybe huller, og med en ca. 10 cm afstand mellem løgene. Placeres gerne et solrigt sted i haven. Plantes hyacintløg i bælter eller grupper får du et virkeligt smuk bed med de duftende skønne blomster.
Forudbestilles blomsterløg / -knolde sendes hele ordren samlet, når alle varer er på lager. Ønskes lagervarer leveret straks bestilles disse på egen ordre. Sommerblomster og forårsblomster kan ikke bestilles sammen, da de plantes på hver deres årstid. Alle blomsterløg sorteres og håndpakkes i papirsposer. Hos os finder du ingen fabrikspakkede blomsterløg i plasticposer. Alle poser mærkes med det lovpligtige plantepas, samt navn og billede. Der vedlægges altid en plantevejledning.




Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.