Ærteblomst blanding – Blomsterfrø
Får særligt store, duftende blomster, som dannes 5-6 stk. op langs den lange stængel.
Ærteblomst blandingen er meget velegnet op ad plankeværk, pergola, espalier eller i en krukke på terrassen. Jo flere blomster som plukkes, desto flere knopper sætter planten.
Placeres solrigt og beskyttet. Trives i porøs, næringsrig jord. Frøene sættes i blød i vand natten inden såning. Ny vokseplads hvert år.
Du kan se flere blomsterfrø til gode priser her: Blomsterfrø
Biodivesitet
Samtidig med at du skaber en have, hvor du kan plukke masser af blomster og nyde både synet og duften af alle disse blomster, vil du være med til at skabe bedre biodiversitet. Ved at så og plante blomster i haven, får humlebier, andre bier, sommerfugle, mariehøner og andre insekter nemlig meget bedre betingelser, når haven har blomster. Du vil derudover også øge bestøvningen til andre planter, træer og buske rundt i haven, når der er blomster rundt omkring. Flere og flere omlægger eksempelvis en del af græsplænen til en vild have og hjælper derved biodiversiteten.
Læs mere om biodiversitet her: Biodiveristet





Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.